Kamenný les u Varny

„Pobiti Kamani“- známé také jako „Kamenný les“, je fascinující soubor kamenných sloupů dosahující výšky až 10 m, podle posledních odhadů, je stáří 50 miliónů let. Tato památka je jedinečná nejen pro Bulharsko, ale pro celou Evropu.
Přírodní památka se nachází asi 20 km západně od Varny a začíná několik kilometrů na jih od města Beloslav a končí u obcí Slunchevo a Banovo. V blízkosti silnice Sofia-Varna.Vchod se nachází paralelně k dálnici staré silnici Sofia-Varna. Pokud přijíždíte ze Sofie, můžete se zastavit u dálnice hned poté, co minete křižovatku Devnya, cesta je slušná a mnohem méně frekventovaných než hlavní.

 

Díky procesu eroze a vertikálním posunům zemské kůry, je tento unikátní přírodní jev k vidění všem zvídavým turistům. Sloupy jsou z vápencových útvarů, které obsahují mnoho zkamenělin, např. mušle, ulity atd. Pokud máte jen trochu fantazie, všimnete si, že přírodní vlivy přeměnily kamenné bloky v úžasné sochy – zvířata, lidi nebo mytické bytosti.

 

„Kamenný les“ se rozkládá na celkové ploše 253 ha, zahrnuje téměř 300 sloupů a ty jsou seskupeny do sedmi hlavních skupin. Nejslavnější soubor je „Dikilitashka grupa“, je nejpůsobivější a nejlépe zachovaný.

 

V roce 1938 byl „Kamenný les“ prohlášen za národní památku a bude zahrnut do světového seznamu geologických jevů UNESCO. Pokud chcete navštívit „Kamenný les“ v rámci pěšího výletu, vyčleňte si raději celý den, na trase 15-20 km můžete vidět nejméně 40 kamenných sloupů!

 

Veris

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>