Po stopách Thrácká říše

Dnešní Bulharsko je neodmyslitelně spjato se starověkým národem Thráků, kteří zásadním způsobem ovlivnili jeho podobu a zanechali po sobě nesmazatelnou stopu, ke které moderní Bulharsko vzhlíží jako k dědictví svých předků. Určitě není Bulharsko pouze státem, kde byste měli objevovat historii, můžete zamířit na zdejší renomované pláže obklopené moderním životem. Zatímco Řecko je v létě doslova přehlceno turisty, v Bulharsku byste je hledali, vyjma černomořského pobřeží, které je jimi skoro celé okupováno, jen těžko. Kromě památek, které zůstaly po řeckých koloniích na pobřeží, jsou totiž hlavní archeologická naleziště a monumenty, které nám Thrákové zanechali, ve vnitrozemí.

předměty v Kazanlašském muzeu

předměty v Kazanlašském muzeu

Pokud se rozhodnete vydat do Bulharska, máte možnost zvolit mnoho dopravních prostředků. Jestli patříte mezi skupinu lidí, kterým by vadila letecká doprava s ohledem na životní prostředí, máte možnost využít jiných prostředků. Z České republiky jezdí přímé linky autobusové i železniční dopravy, ovšem čas strávený cestou tam a zpět, je poněkud delší a tyto spoje jsou pouze pro ty nejodhodlanější z Vás.

Pohled z vrcholku Nebbete

Pohled z vrcholku Nebbete

Ubytování si můžete zajistit sami, v případě, že byste se rádi přesouvali z jednoho místa na druhé a zkoumali zdejší krajinu, obyvatele, historii, v tomto případě je zde mnoho levných hotýlků či penzionů. Pokud nikoli můžete se usídlit na tamější dobu pobytu v některém z větších hotelů na černomořském pobřeží, kde je jich více než dostatek. Pro tuto volbu je lepší však si hotel v hlavní turistické sezóně od června do září před pobytem zarezervovat. Pro ubytování na pobřeží mezi nejoblíbenější letoviska patří okolí Burgasu a Varny. Za zmínku stojí letoviska jako Nessebăr, město nacházející se severně od Burgasu. Krásné, vyhledávané letovisko s velkým množstvím památek z Antiky, dále Pomorie, město severně od Burgasu na skalnatém výběžku s památkami, ze kterého můžete obdivovat při krásném počasí moderní Burgas nebo historický Nessebăr. Posledním z nejvíce navštěvovaných letovisek je Primorsko, jež se nachází jižně od Burgasu, a jež se za posledních 5 let z původní rybářské vesničky zvětšilo na větší moderní turistické centrum.

Hrobky po celém Bulharsku

Hrobky po celém Bulharsku

Hrobky (mohyly) po Bulharsku

Hrobky (mohyly) po Bulharsku

Pláže po celém Bulharsku na černomořském pobřeží jsou relativně čisté, bez mořských řas a chaluh. Převážně se jedná o pláže písčité. Některá letoviska jako Primorsko jsou vyhlášená jako surfařské destinace díky větším mořským vlnám.

Vrcholek Nabbetu

Vrcholek Nabbetu

vrcholek Nebbete

vrcholek Nebbete

Kazanlašské zrekonstruované hrobky

Kazanlašské zrekonstruované hrobky

Pro člověka s cestovatelskou duší je neodpustitelné se nevydat do nitra Bulharska, které není zrovna nějak průmyslově obsazeno. Jedná se spíše o zemědělskou oblast, jež je však obdělávána pouze místními. Při cestování do vnitrozemí Bulharska je nejlepší možností využít osobní automobil, se kterým se téměř všude dostanete. Většina hlavních silnic je již opravena, ale menší silnice zvláště přes průsmyky v horách se už přes deset let moc neopravují, a tak se na nich musíte naučit slalomu mezi dírami. Pro Čechy je v Bulharsku stále ještě levně, a při návštěvě místních vesniček není těžké si s Bulhary rozumět, máme podobnou historii, podobný humor i leckteré stránky charakteru, ale čas pro ně plyne pomaleji, a nečekejme, že všechno bude všude hned.

Zrekonstruovaná kanalizační síť v Kazanlaku

Zrekonstruovaná kanalizační síť v Kazanlaku

Při návštěvě byste neměli opomenout návštěvu Kazanlăku, kde se nalézá množství zrekonstruovaných památek. Jako jsou hrobky, mohyly, římské fóra. Určitě bychom měli navštívit Kazanlăšské hrobky. Nejproslulejší hrobka tohoto typu se nachází na samotném okraji města Kazanlăk uprostřed Růžového údolí, dnes nazývaného pro největší koncentraci thráckých hrobek Údolí thráckých králů. V Kazanlăku je také nové archeologické muzeum, kde jsou umístěny většiny objevených pokladů z celého Bulharska. Další neodpustitelnou památkou je vrcholek Nebbete. Tento pahorek je známý nálezy různých zbraní mykénského typu, jež jsou uloženy ve zdejším archeologickém muzeu, jež také můžete navštívit. Kdybychom chtěli navštívit některé z řeckých památek tak navštivme jedno z opravdových měst řeckého typu v thráckém vnitrozemí bylo město Kabyle, přestavěné Filipem II. Makedonským roku 341 př. n. l. Bylo vystavěno na starším thráckém osídlení, ale z archeologických nálezů víme, že toto místo bylo osídleno již v době neolitu. Významnou památkou je také Svaté město Perperikon, jedná se o opevněný komplex svatého skalního města s královským palácem. Toto místo bylo poté využíváno Římany, později Byzantinci, osídleno bylo i ve středověku a v době osmanské nadvlády. V roce 2004 byl učiněn jeden z nejnovějších objevů zlatých předmětů v Bulharsku.

Pokud se rozhodnete do Bulharska vydat, budete ohromeni množstvím historických památek.

Marek Grulich

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>