Souhrnné informace při cestě autem do Bulharska

Už koncem tohoto měsíce budu odjíždět do Bulharska, abych stihl ještě před vypuknutím toho pravého dovolenkového shonu, navštívit naše partnery přímo na Černomořském pobřeží. Jsem člověk, který miluje cestování autem, volnost při zastavování a mít vše plně ve svých rukou, jsou pro mě naprosto rozhodující věci. Jet takto do Bulharska není díky EU žádný problém, přesto je dobré, zjistit si pár věcí, aby jste nebyli nakonec překvapeni. Vše důležité jsem pro Vás již shrnul a stačí se podívat níže. Ceny paliv, dálniční známky atd…

Z Čech až na Černomořské pobřeží do Burgasu se dá dostat po dálnici (ČR-SK->Maďarsko->Srbsko>Bulharsko(Burgas->Váš hotel po okrsce,  pokud jedete na sever za Varnu, je asi lepší jet přes Rumunsko než Srbsko). To nám přináší jen jednu povinnost, vědět kde a kolik zaplatit za použití dálnice. Všechny potřebné informace můžete lehce dohledat na webu: www.dalnicni-znamky.com .

Ve shrnutí jsem vypsal to nejpodstatnější. Placené dálnice jsou ve všech státech. Pouze v Srbsku se platí dle ujetých km, zbylé země používají známky.

Ceny jsou:

ČR – známka 310Kč/10dní
SK – známka 10eur/10dní
Maďarsko – známka 2975HUF=cca 10Eur/7dní
Srbsko – cena za 100Km = 4Eura! (dálnice dle googlu = cca 530Km x 2 = 1134Kč!)
Bulharsko – známka 5Eur/7dní

Pokud tedy sečteme všechny poplatky na koruny (1Eur/27kč) dostaneme se k částce 2119Kč při pobytu na 7 dní, pokud chce někdo zůstat až do 14 dní, jako já, musí si připravit dalších 15Eur/405Kč (HU+BG).

Dále stačí dopočíst spotřebu vlastního vozu. Protože pojedeme přes několik států, hledal jsem i ceny paliv a našel jsem vše na webu: www.benzin.sk . Web aktualizuje každé 3-4 dny průměrné ceny paliv ve všech státech, kterými se projíždí, takže hned víte, že na Slovensku tankovat rozhodně nebudeme. :)

Mě konkrétně cena paliva při propočtu 1700Km/100 * spotřeba na 8l/100Km * nejvyšší možná cena = 40Kč/l = 5440Kč jedna cesta. Celková cena tam a zpět + dálniční poplatky pak vychází na 13.404,-Kč.

Za měsíc uveřejním aktualizaci, jaká byla realita. Pojedu vozem Škoda Fabia I s motorem 1,4 16V a jsem zvědav, na jaké hodnoty se na tak dlouhé trase dostanu. Mě osobně pak čeká ještě +-550km popojíždění po pobřeží od severu na jih za našimi partnery, o čemž také přinesu krátké shrnutí – hotely a místa, stojící za návštěvu.

Jiří

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>