Stravování v Bulharsku

Přišlo nám několik dotazů týkajících se stravování v Bulharsku, cen potravin, zda je voda pitná atd. Pokusím se ve zkratce vysvětlit, jak jsme to měli při naší červnové návštěvě v Bulharsku my.

Ceny potravin v obchodech v Bulharsku jsou na 2/3 ceny u nás v ČR. Běžně jsme nakupovali snídaně v marketech jako např. LIDL, který je identický s tím, který naleznete u nás, včetně značek potravin (PILOS atd.). Toto neplatí v minimarketech u silnic nebo ve středu letovisek, kde se ceny rovnají našim.

Ceny v restauracích jsou na tom dost podobně a většinou jste schopni jíst levněji než u nás. Pokud budete chtít jídlo na pláži s výhledem na moře, připravte se na podstatně vyšší ceny, někdy několikanásobně. Docela mě ale zarazilo, že restaurace se neřídí tím, že čím blíže centru nebo pláži, tím dražší a čím dále od moře nebo na kraji města budou levné. TOTO NEPLATÍ nikde v Bulharsku. V ČR jsem zvyklý, že když budu jíst v centru města, zaplatím více než na okraji. V Bulharsku mě již druhý den naučili nejprve si vyžádat kompletní menu včetně cen a teprve potom rozhodnout, zda si něco objednáme a to jak na okraji, tak v centru.

DSC_0025

„Zlata Rybka“

Byli jsme ubytováni v Ravdě (Nessebar) a i v centru obce jsme našli restauraci „Zlatá Rybka“, která připomíná klasickou jídelnu, ale s neuvěřitelně dobrou kuchyní a velmi přijatelnými cenami. Za pstruha s brambory, šopským salátem a pitím jsem platil jen 12Lev, což je v přepočtu cca 160Kč a porce byla dostatečně velká, že to partnerka nedovedla často ani dojíst. Kuřecí čtvrtka s bramborem a omáčkou vyšla na 6 Leva = 84Kč, což na jídlo ve středu obce není vůbec špatné. Hned vedle byla ovšem druhá restaurace, kde Vám za stejné jídlo naúčtují i dvojnásobek.

Projeli jsme celé pobřeží od severu k jihu a zastavovali v mnoha letoviscích. Čím více na jih jsme byli, tím více se nám zdálo, že ceny stoupají i v restauracích, kde by to člověk úplně nečekal (zapadlé okraje obcí), o centrech ani nemluvě. Obce jako Tsarevo nebo Primorsko jsou díky velké oblíbenosti dost drahé, možná se nám to jen zdálo, protože jsme tam neměli úplně čas ptát se místních kam si zajít, ale když jsme někam vešli, byli schopni si účtovat i 15Leva za stejné ryby, které jsem jedl severněji za polovinu ceny. Mořské potvory jako mušle, šneci, které jsme taky zkoušeli, mimochodem byly výborné a doporučuji, vyšly v Ravdě okolo 6 Leva za talíř. Na jihu po nás chtěli 25 Leva. Restaurace jsme pak rychle opouštěly.DSC_0016

Celkově kvalita potravin na nás působila velmi dobře a v mnoha ohledech nám jídlo chutnalo více než u nás. Rajčata, okurky nebo jakákoli jiná zelenina a ovoce odrostlé pod jižním slunce chutná mnohem lépe než to, které jsme schopni koupit za dvojnásobné ceny v supermarketech v našich městech.

Před vodou z vodovodu nás varovali, že má jiné bakteriologické složení, než ve střední Evropě a může to mít krátkodobý efekt na naše zažívání (může Vás prohnat). Voda je ale pitná, pil jsem ji normálně z vodovodu a nic mi nebylo. Varování se týká spíše lidí s citlivějším organizmem, který většinou potřebuje 7-10 dní na aklimatizaci na nové prostřed í, pak je vše bez problémů. Na krátké dovolené ale riskovat nedoporučuji.

Do komentářů se můžete podělit i o své cestovatelské zážitky.

Krásný a úspěšný den přeje Jiří

 1. Pingback: Kaliakra – pevnost kdysi, pevnost dnes | Bulharsko Dovolená

 2. Tomala Bartusková Odpověď

  Četla jsem tento článek s přesvědčením, že jsem ho psala já:-))))), opravdu je to tak, jak píšete. I nás překvapilo, že vše je cenově skoro jako u nás.
  Procestovali jsme lodí od Sozopolu po Varnu a nemáme jedinnou připomínku, jídlo chutné, víno výborné, ovoce a zelenina provoněná sluncem. Ve starém Nessebaru v přístavu jsme si dali jídlo podle obrázku v meny, nevěděli jsme, co se bude dít a číšník na nás mrknul, ať se necháme překvapit. Přinesl obrovskou horkou pánev plnou grilované zeleniny, brambor,masa,vypadalo to nádherně,chutnalo to skvěle,ale nebylo v našich silách všechno sníst..(ochotně vše zabalil domů).
  Po večerech jsme vyzkoušeli báječné palačinky, ryby (cipura) v česku známé pod názvem pražman.
  Navštívili jsme i Lidl, nakoupili jsme si pár věcí na snídani a cenově opravdu levnější, než u nás.
  Je fakt, že mléko,máslo a sýry jsou dražší, někde mléko 2,60lv (14,30kč-1lv),ale pokud je blízko Lidl tak je to ok.
  Jeden den, kdy jsme se rozhodli proležet na pláži, jsme si koupili grilované kuře(10lv), chlebík a udělali jsme si typicky český oběd pod slunečníkem :-), zajedli jsme ho báničkou (výborný koblih plněný marmeládou,nebo čokoládou), kterou prodávali přímo na pláži, pak kávu a …prostě pohoda.
  Takže všem doporučujeme zkusit Bulharsko a cestovat a mlsat a užívat si.
  Lenka a Petr
  Jsem ráda, že jsem letos vyměnila Řecko za Bulharsko, zřejmě si to příští rok zopakujeme.

 3. Naďa Odpověď

  Byli jsme 2x v Primorsku, v hotelu se snídaní, protože to bez stravy nešlo. Hned vedle hotelu byly potraviny a smíšené zboží. Tam měli i pult s vařeným jídlem – každý den nějaké polévky, kuřecí, vepřové maso, kebabčata, přílohy…..restaurace jsou v Primorsku dražší i levnější, člověk musí zkouknout jídelní lístek. My chodili do levnější, večeře vyšla jednoho s pitím a kupou šopáku na cca 10lv. Celé grilované kuře na ulici 9lv, palačinka jak kolo od vozu cca 3-4lv,podle toho s čím vším si ji poručíte, kopec točené zmrzliny 1,5lv, pečivo s náplněmi sladkými i slanými ve stáncích tzv.“měkyče“ 1-2lv. V Bulharsku je zbytečné platit dovolenou se stravováním, levněji se najíte na ulici :-). Vodu jsem v hotelu pila z kohoutku bez potíží.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>