Výměna peněz před cestou do Bulharska

Již před cestou jsem delší dobu přemýšlel, jak budu platit v Bulharsku a kolik peněz vůbec potřebuji. Místní měna v Bulharsku je 1 Leva. Pokud si chcete změnit nějaké Levy již v České republice, aktuální kurz naleznete na webu České Národní Banky, většinou se pohybuje 1 Leva = 14,x Kč. Leva je ale zároveň pevně fixovaná k Euru v poměru 1 Eur = 1,95 Leva, je tedy jedno, zda vyměníte Eura nebo Levy, obojím můžete platit a poměrově dostanete za koruny stejně.

V Praze jsem navštívil 4 směnárny a nikde Levy neměly, proto jsem se rozhodl, že si vyměním vše na Eura a následně v Bulharsku můžu bez problému vše směnit na Levy. Při cestě autem jsou Eura výhodné i proto, že musíte tankovat v dalších státech, kde mají své měny, jako např. Maďarsko s Forinty nebo Srbsko s Dináry a měnit si jakýkoli obnos na tyto měny, když nevíte, kolik budete potřebovat, mi přišlo zbytečné.

Před tankováním pak jen dejte pozor na čerpací stanice, kde Eura berou. Vždy, se před tankováním nejprve zeptejte, zda Eura akceptují a rovněž v jakém kurzu. Například v Maďarsku se vůbec nevyplatí tankovat, protože přepočet Euro vs. Forint je na čerpacích stanicích tak nevýhodný, že jsem nakonec tankoval za 50Kč/litr. Zpáteční cesta mě pak naučila, že v Maďarsku se tankovat vůbec nemusí, více informací o cestě a tankování v příspěvku o cestě(bude doplněn během pár dní).

Ve spoustě článků na internetu narazíte na hrozivá varování o směně měny přímo
v Bulharsku, kde turisty okradli, oloupili a málem i zamordovali… To se možná týká směny s vexlákem někde za domem, já upřednostňuji směnárny, banky a nově i čerpací stanice. Vezmu to popořadě.

Směnárny mají v letoviscích docela exchange Bulgarianevýhodný kurz. Když jsem tam nyní na začátku sezony byl, měnili 1,93Leva za 1 Euro, to nebylo tak zlé, v restauracích a hotelech běžně platíte 1,90 Leva k jednomu Euru. Už při mém odjezdu na začátku června však začaly směnárny upravovat kurz nejprve na 1,92 : 1 a následně dokonce 1,91 Leva za 1 Euro. Koruny jsem u většiny ani nenašel, takže hotovost v Kč si určitě neberte. Výhodou směnárny je, že nechtějí minimální odběr a vyměnili mi i jen bankovku hodnoty 5 Euro.

Banky jsou kapitolou samy pro sebe. Měly by mít národní garantovaný kurz 1,95 Leva za 1 Euro, ale po návštěvě dvou jsem došel k názoru, že i směnárna bude lepší. Kurz většinou 1,92:1 a ještě je podmínka minimálního odběru 50Eur. Možná jsem měl smůlu, ale personál na mě vždy koukal jak na odpad a byl neskutečně arogantní, že proč si nechci vyměnit více než 50Euro.

Nečekaným překvapením se ukázaly být čerpací stanice, které když máte štěstí, berou Eura a ještě je mění v kurzu 1,95 : 1! Jednalo se o jen o síť čerpacích stanic LukOil (benzínka červené barvy).  Naopak OMV, u které tankuji v ČR nejraději, měla neskutečný kurz 1,85 : 1.

Celý pobyt jsem pak již tedy měnil jen na čerpacích stanicích, vždy stačilo natankovat pár litrů a jít zaplatit větší bankovkou v Eurech. Následně mi vrátili bez jakýchkoli problémů Levy zpět. Občas jsem je dokonce usmlouval, aby mi naměnili více, měnili ale pouze papírové bankovky a pouze za načerpané pohonné hmoty. U občerstvení Vám oznámí, že musíte platit v Leva. Za celý pobyt jsem našel jen jedinou LukOil stanici (mezi Nessebarem a Burgasem), kde Eura nepřijímali. Více o cenách v dalším článku o cestě(bude připraven během pár dní).

Pokud si s něčím nebudete vědět rady nebo se chcete na něco zeptat. Můžete mě kontaktovat přímo zde nebo přes naše kontakty na webových stránkách či facebooku. Odkazy níže:

Facebook
Webové stránky

Přeji hodně zdaru na cestě.

Jiří

 1. Pingback: Výsledná cena cesty po návratu z BG autem | Bulharsko Dovolená

 2. Libor V Odpověď

  Po Balkanu se pohybuji celkem casto a prijde mi to takhle dost slozite. Proc u benzinek (a vsude kde to jde – obchody, restaurace,… ) neplatite primo kartou ? A proc si tam potrebnou hotovost jednorazove nevyberete z bankomatu ?

  • jirka Odpověď

   K otázce proč nepoužívám kartu mám jednoduchou odpověď.
   1 – Mám bankovní instituci, která má neskutečně nevýhodné používání karty v zahraničí.
   2 – Mám několik známých, kteří mi mohli vyměnit Kč na Eura v lepším kurzu než je bankovní, protože jim zůstalo z dřívějška, kdy byl kurz úplně někde jinde.

   Právě z toho důvodu jsem nakonec hledal, kde můžu Eura nejlépe směnit na místní měnu. Kupodivu benzínky byly nejlepší směnárnou. Obchody a restaurace brali eura v kurzu 1 : 1,90 a to už tratíte hodně.

   Jiří

 3. Petrakrtek Odpověď

  My si před cestou do zahraničí vyměnili peníze v Hradci přes směnárnu valuty.net, paní u přepážky byla příjemná, kurz taky dobrý, pokud se někdo poblíž chystá vyměnit, rozhodně doporučujeme

 4. Lukáš Odpověď

  Já taky nerad platím v zahraničí kartou, nikdy nevíte jaky bude aktuální kurz ..
  Vždy si vyměním peníze předem a jak tady již někdo psal na valuty.net maji VIP ceny za laiknuti na FB, apk jsou ceny opravdu zajímavé

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>